Aleksandar Vojneski

Пијано Форте неодамна беше домаќин на настан – семинар по виолина, воден од талентираниот Александар Војнески студент по виолина на престижната академија за музика во Љубљана. Впрочем Александар е наш поранешен ученик кој сега имаше можност своето  стекнато знаење да го сподели со младите ученици што изучуваат виолина во Пијано Форте. На огромно задоволство на организаторите можеше да се забележи висока мотивираност и заинтересираност на учесниците, особено поради фактот дека семинарот го држеше доскорешен ученик на нивното омилено училиште.

“За мене наставниот час беше ново искуство, во сфера во која би сакал да се усовршувам. Можноста да го пренесам до степен до кој сум го научил и да го прилагодам за секој ученик посебно, беше навистина важна за мене. Ова е само почеток, па се надевам дека во иднина ќе имам повеќе можности да го пренесам стекнатото знаење и да придонесам за едукација на младите виолинисти”, изјави Александар по завршувањето на семинарот.

Уште еднаш се потврдува тезата дека успехот е тимска работа и дека победата на еден поединец носи бенефит и кај останатите членови на тимот.

Александар Војнески